Yeni bir renk seçmek

LibreOffice, bir Renk Seç iletişim kutusunun iki boyutlu bir grafik ve sayısal geçişli grafiğini kullanarak özel renkleri tanımlamanıza imkan verir.

Bu komuta erişmek...

Biçim - Alan - Alan'ı seçin ve Renk düğmesine tıklayarak Seç düğmesine tıklayın.

Simge

3B Efektler penceresinin Aydınlatma sekmesindeki Renk Penceresi düğmesine basın.


Bir Renk Penceresi Seçin

Bir Renk Seç penceresi dört ana bölümden oluşur.

Yeni bir renk seçmek için soldaki büyük renk alanını tıklayın. Bu seçici alanı kullanarak, rengin RGB veya HSB renk modellerinde gösterildiği gibi iki bileşenini değiştirebilirsiniz. Bunların, iletişim kutusunun sağ tarafındaki radyo düğmeleri ile seçilmeyen iki bileşen olduğunu unutmayın.

Alt çubuğun sağ tarafında, üst sekmesindeki Renkler'den özgün rengi göreceksiniz.

Alt çubuğun sol tarafında, bu iletişim kutusunda yaptığınız çalışmanın geçerli sonucu görülebilir.

Not Simgesi

LibreOffice yazdırma rengi olarak sadece RGB renk modelini kullanır. CMYK kontrolleri sadece CMYK gösterimini kullanan renk girdilerini kolaylaştırmak için sağlanmıştır.


RGB

Kırmızı oranı

Kırmızı bileşen, dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir ve Yeşil ve Mavi bileşenleri iki boyutlu renk seçici alanına ayarlar. İzin verilen değerler 0 - 255 arasındadır.

Yeşil oranı

Yeşil bileşen, dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir ve Kırmızı ve Mavi bileşenleri iki boyutlu renk seçici alanına ayarlar. İzin verilen değerler 0 - 255 arasındadır.

Mavi oranı

Mavi bileşen, dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir ve Yeşil ve Kırmızı bileşenleri iki boyutlu renk seçici alanına ayarlar. İzin verilen değerler 0 - 255 arasındadır.

Hex #

Onaltılık sayı olarak ifade edilen RGB renk modelindeki renk değerini görüntüler ve ayarlar.

HSB

Ton

Dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir Ton bileşenini ve iki boyutlu renk seçici alanındaki Doygunluk ve Parlaklık bileşenlerini ayarlar. Değerler 0'dan 359'a derece cinsinden ifade edilir.

Doygunluk

Dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir Doygunluk bileşenini ve iki boyutlu renk seçici alanındaki Ton ve Parlaklık bileşenlerini ayarlar. Değerler yüzde olarak ifade edilir (0 ila 100).

Parlaklık

Dikey renk sürgüsünde değiştirilebilir Parlaklık bileşenini ve iki boyutlu renk seçici alanındaki Ton ve Doygunluk bileşenlerini ayarlar. Değerler yüzde olarak ifade edilir (0 ila 100).

CMYK

Camgöbeği

Camgöbeği renk değerini CMYK renk modelinde ifade edilen şekilde ayarlayın.

Mor

Mor renk değerini CMYK renk modelinde ifade edilen şekilde ayarlayın.

Sarı

Sarı renk değerini CMYK renk modelinde ifade edilen şekilde ayarlayın.

Anahtar

Siyah renk değerini veya tuşunu (siyah) CMYK renk modelinde ifade edildiği gibi ayarlayın.