Sayısal İmzaları Uygulamak

Bir Sertifika Almak

Sertifikayı, bir sertifikalandırma kurumundan alabilirsiniz. Bir devlet kurumu veya bir özel kurum tercih etmenizin önemi yoktur, genellikle bu servis için ücretlendirilirsiniz, mesela kimliğinizi belgelendirdiklerinde. Bir kaç kurum ise sertifikaları ücretsiz olarak düzenlemektedir, örneğin iyi bilinen ve güvenilir Web of Trust modeline dayalı ve popülerliği artan açık kaynak projesi CAcert gibi.

Sertifikalarınızı Yönetmek

Bir belgeyi imzalamak

  1. Dosya - Sayısal İmzalar - Sayısal İmzalar'ı seçin.

  2. Bir mesaj kutusu belgeyi kaydetmenizi önerir. Dosyayı kaydetmek için Evet'i tıklatın.

  3. Kaydettikten sonra Sayısal İmzalar penceresini görürsünüz. Belgeye bir açık anahtar eklemek için Ekleye tıklayın.

  4. Sertifika Seç iletişim penceresinden sertifikanızı seçin ve Tamam'a basın.

  5. Eğer isterseniz daha fazla sertifikalar ekleyebileceğiniz Sayısal İmzalar penceresini tekrar göreceksiniz. Kaydedilen dosyaya açık anahtar eklemek için Tamam'a tıklayın.

İmzalanmış bir belge durum çubuğunda bir simge Simge gösterir. Sertifikayı görüntülemek için durum çubuğu üzerindeki simgeye çift tıklayabilirsiniz.

İmza geçerlemenin sonucu durum çubuğunda ve Dijital İmza iletişim penceresinde gösterilir. Bir ODF belgesi içerisinde birden fazla belge ve makro imzası bulunabilir. Eğer bir imza ile ilgili sorun varsa, bu bir tek imzanın geçerleme sonucu tüm imzalar için sayılır. Yani, eğer on geçerli ve bir geçersiz imza varsa, durum çubuğu ve iletişim penceresindeki durum alanı imzayı geçersiz olarak işaretleyecektir.

Belgelerin içindeki makroları imzalamak

Normalde makrolar belgenin birer parçasıdırlar. Bir belgeyi imzalarsanız, belgenin içindeki imzalar da otomatik olarak imzalanırlar. Eğer belgeyi değil de sadece makroları imzalamak isterseniz aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Araçlar - Makrolar - Sayısal İmza'yı seçin.

  2. İmzayı yukarıda belgeler için tarif edildiği şekilde uygulayın.

İmzalı makroları içeren Basic IDE'yi açtığınız zaman, durum çubuğunda bir simge Simge görürsünüz. Durum çubuğundaki simgeye çift tıklayarak sertifikayı görebilirsiniz.