Özellikleri Birleştir

Sorgu tasarımında iken bağlı iki alan arasındaki bağlantıya çift tıklarsanız veya Ekle - Yeni - İlişki seçeneğini seçerseniz, Bağlantı Özellikleri iletişim penceresi görüntülenir. Bu özellikler gelecekte oluşturulacak tüm sorgularda kullanılır.

Bu komuta erişmek...

Sorgu tasarımını açın ve Ekle - Yeni İlişki'yi seçin veya iki tablo arasındaki bağlantı çizgisine çift tıklayın.


İlgili tablolar

Birleştirmek istediğiniz iki farklı tabloyu beliritr.

İlgili alanlar

Bir ilişki ile birleştirilecek iki veri alanını belirtir.

Seçenekler

Tür

Seçilen bağlantının bağlantı türünü belirtir. Bazı veritabanları sadece bazı türde bağlantıları desteklerler.

İç Birleştirme

Dahili birleştirme ile, sonuç tablosu sadece bağlı alanları aynı olan içeriklerdeki kayıtları içerir. LibreOffice SQL içerisince bu tür bağlantı karşılık gelen WHERE cümleciği ile oluşturulur.

Sol Birleştirme

Soldan birleştirme ile sonuç tablosu, sol tablonun tüm alanları ile saüdaki tablonun bağlı alanlarından aynı olanlarını içerir. LibreOffice SQL içerisinde bu tür bir bağlantı LEFT OUTER JOIN komutuna karşılık gelir.

Sağ Birleştirme

Sağdan birleştirme ile, sonuç tablosu sağ tablonun tüm alanları ile, sol tablonun bağlı alanlarından aynı olanlarını içerir. LibreOffice SQL içerisinde bu tür bir bağlantı RIGHT OUTER JOIN komutuna karşılık gelir.

Tam Birleştirme

Tüm birleştirme için, sonuç tablosu sol ve sağ tablonun tüm alanlarını içerir. LibreOffice'deki SQL içinde bu tür bir bağlantı FULL OUTER JOIN komutuna karşılık gelir.

Doğal

İlişki durumunu tanımlayan NATURAL anahtar kelimesini SQL ifadesine ekler. İlişki, her iki tabloda da aynı sütun ismine sahip sütunları birleştirir. Sonuçta birleşmiş olan tablo aynı isimdeki sütun çiftlerinden sadece birini içerir.