Sekmeli araç çubuğunu kullanmak

Sekmeli araç çubuğu komut simgelerinin kolay kullanım için yeni bir gösterim formudur

Uyarı Simgesi

Bu özellik deneyseldir ve hatalara ve beklenmedik davranışlara neden olabilir. Yine de etkinleştirmek için - LibreOffice - Gelişmiş alanından Deneysel özellikleri etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.


Varsayılan olarak LibreOffice komutları basamaklı menüler ve araç çubuklarında simgelerle doldurulmuş olarak gruplanırlar.

Sekmeli araç çubuğu kontrolleri ve simgeleri simgelerin düz satırlarından farklı bir şekilde organize etmenin bir yoludur, komutların ve içeriklerin anlamsal bir gruplamasıdır.

Sekmeli araç çubuğu ile sık kullanılan komutlar daha hızlı erişilebilir bir şekilde gruplanarak menülerdeki gezinme ve araç çubuklarında simgeleri arama zamanı azaltılır.

Sekmeli araç çubuğu Writer, Calc ve Impress'te kullanılabilir. Kullanıcı arayüzü bir çok yerleşime sahiptir. Görünüm menüsündeki iki girdi sekmeli araç çubuğunu kontrol eder: Araç Çubuğu Yerleşimi ve Sekmeli araç çubuğu.

Bu komuta erişmek...

Görünüm - Araç Çubuğu Yerleşimi - Sekmeli Araç Çubuğu menüsünü seçin


Kullanıcı arayüzü yerleşimleri

Araç Çubuğu Yerleşimi girdisi hangi kullanıcı arayüzü ögelerinin görüntüleneceğini tanımlar. Kullanılabilir yerleşimler şunlardır:

Kullanıcı ek araç çubuklarını etkinleştirdiğinde onlar da kullanıcı profiline kaydedilirler. Bu nedenle sekmeli araç çubuğu kipine geri dönüldüğünde yeniden gösterilmeden önce tüm araç çubukları görünür olurlar.

Kullanılabilir Sekmeli Araç Çubuğu kipleri

Not Simgesi

Sekmeli kipte menü çubuğu varsayılan olarak gizlidir. Menü çubuğunu görüntülemek için pencerenin sol üst köşesinden “≡” simgesini seçin ve Menü çubuğunu seçin.


Öneri Simgesi

Sekmeli araç çubuğu simge boyutları Araçlar - Seçenekler - LibreOffice - Görünüm - Sekmeli araç çubuğu liste kutusundan ayarlanabilir.


Not Simgesi

Sekmeli araç çubuğu özelleştirilemez.


Uyarı Simgesi

Sekmeli araç çubuğunun mevcut gerçekleştirimi (LibreOffice 6.1) Writer, Calc ve Impress modülleri için ortaktır. Bir modüldeki sekmeli araç çubuğunda yapılan değişiklik diğerlerini de etkiler.