İstisnalar

LibreOffice'in otomatik olarak düzeltmesini istemediğiniz kısaltma veya harfleri belirtin.

Belirttiğiniz olağandışı durumlar mevcut dil ayarına bağlıdır. Eğer isterseniz, Dil için değiştirmeler ve istisna durumlar kutusundan farklı bir dil seçerek dili değiştirebilirsiniz.

Bu komuta erişmek...

Choose Tools - AutoCorrect - AutoCorrect Options - Exceptions tab.


Dil için değişiklik ve istisnalar:

Değiştirme kurallarını oluşturup düzenleyeceğiniz dili seçin. LibreOffice ilk önce belge içinde imlecin bulunduğu konumda dil için tanımlanmış istisna durumları arar ve daha sonra kalan dilleri arar.

Kısaltmalar (sonraki büyük harf değil)

Nokta ile biten bir kısaltma yazın ve daha sonra Yeniye tıklayın. Bu, LibreOffice'in kısaltma sonundaki noktadan sonra gelen kelimenin ilk harfini büyük yapmasını önler.

Otomatik düzeltimemiş kısaltmaları listeler. Listeden bir öğeyi kaldırmak için öğeyi seçin ve Sil'e tıklayın.

Çİft BÜyük HArfli kelimeler

İki büyük harf ile başlayan ve LibreOffice'in tek büyük harfe dönüştürmesini istemediğiniz kelime veya kısaltmayı yazın. Örneğin, LibreOffice'in PC'yi Pc yapmasını önlemek için PC yazın.

Otomatik olarak düzeltilmemiş iki büyük harf ile başlayan kelime veya kısaltmaları listeler. İki büyük harf ile başlayan tüm kelimeler alan içerisinde listelenir. Listeden bir öğeyi çıkarmak için, öğeyi seçin ve daha sonra Sil'e tıklayın.

Yeni

Mevcut girdiyi istisna listesine ekler.

Sil

Seçili olan öğeyi veya öğeleri onaylama olmaksızın siler.

Otomatik Olarak İçer

Karşılık gelen istisnalar listesine, iki büyük harf ile başlayan kısaltma veya kelimeleri otomatik ekler. Bu özellik sadece bu iletişim penceresinin Seçenekler sekmesindeki [T] sütunundaki İLk İKi BÜyük HArfi Düzelt seçeneği veya her bir cümlenin ilk harfini büyüt seçeneği seçildiyse çalışır.

Pencere Düğmeleri

Sıfırla

Değiştirilen değerleri bir önceki değerlerine geri döndürür.

İptal et

Pencereyi kapatır ve değişiklikleri göz ardı eder.

Tamam

Tüm değişiklikleri kaydeder ve pencereyi kapatır.