İmla Denetimi

Belgeyi ya da mevcut seçimi yazım hatalarına karşı denetler. Eğer bir yazım denetimi eklentisi kurulmuşsa gramer hatalarını da kontrol eder.

Bu komuta erişmek...

Choose Tools - Spelling.

F7 tuşu

Standart Araç çubuğunda, tıklayın

Simge

İmla Denetimi


Yazım Denetimi ve Dil Bilgisini Kontrol Etme

Yazım denetimi imlecin konumundan başlar ve belgenin veya seçimin sonuna kadar devam eder. Yazım denetimini belgenin başlangıcından devam ettirmeyi seçebilirsiniz.

İmla denetimi hatalı yazılmış kelimeleri bulur ve bilinmeyen kelimeyi kullanıcı sözlüğüne ekleme imkanı sunar. İlk hatalı yazılmış kelime bulunduğunda İmla Denetimi penceresi açılır.

Bir gramer denetimi eklentisi kurulmuşsa bu pencere Yazım ve Dilbilgisi adını alacaktır. Yazım hatalarının altı kırmızı, dilbilgisi hatalarının ise maviyle çizilir. İletişim penceresinde önce yazım hataları ardından dilbilgisi hataları görüntülenir.

Önce tüm yazım denetimi hatalarını sonra dilbigisi hatalarını çalışmak için Dilbigisini Denetle'yi etkinleştirin.

Sözlükte yok

Hatalı yazılmış vurgulanmış sözcüğün geçtiği cümleyi görüntüler. Kelimeyi ve cümleyi düzenleyin veya alttaki metin kutusundan bir öneriye tıklayın.

Öneri

Hatalı yazılmış kelime için önerilen kelimeleri listeler. Kullanmak istediğiniz kelimeyi seçin ve Düzelt veya Tümünü Düzelt seçeneklerinden birini seçin.

Metin Dili

İmla denetiminde kullanılacak dili belirler.

Eğer bu dil için yazım denetimi etkinleştirildi ise bir dil girdisi önünde kontrol işareti vardır.

Seçenekler

Kullanıcı tanımlı sözlükleri seçebileceğiniz ve imla denetimi için kurallar koyabileceğiniz bir iletişim penceresi açar.

Sözlüğe Ekle

Bilinmeyen kelimeyi bir kullanıcı tanımlı sözlüğe ekler.

Bir defa yoksay

Bilinmeyen kelimeyi atlar ve imla denetimine devam eder.

Not Simgesi

Eğer Yazım Denetimi iletişim penceresini açık bırakır ve belgenize dönerseniz, bu düşmenin etiketi Devam Et şeklinde değişecektir. İmlecin geçerli konumundan yazım denetimine devam etmek için, Devam Et'e basın.


Tümünü Yoksay

Mevcut LibreOffice oturumun sonuna kadar tüm bilinmeyen kelimeleri geçer ve imla denetimi ile devam eder.

Düzelt

Bilinmeyen kelimeyi mevcut öneri ile değiştirir. Sadece bilinmeyen kelimeden fazlasını değiştirirseniz, tüm cümle değiştirilecektir.

Tümünü Düzelt

Bilinmeyen kelimenin tüm belirmelerini mevcut öneri ile değiştirir.

Geri al

Mevcut cümledeki son değişimi geri almak için tıklayın. Aynı cümledeki bir önceki değişimi geri almak için tekrar tıklayın.