Açıklama

Geçerli imleç konumuna veya seçilen metne yorum ekler.

Bu komuta erişmek...

Ekle - İçerik menüsünü seçin


Yorum eklemek

Writer içerisinde, Ekle - Yorum komutu veya +C tuşlarının beraber basılması imlecin mevcut konumuna bir yorum sabitleyici ekler. Yorum metni girebileceğiniz bir bir yorum kutusu sayfa boşluğunda gözükür. Sabitleyici ve yorum kutusunu bir satır birleştirir. Eğer metin aralığı seçili ise, yorum metin aralığına eklenir.

Calc, Draw ve Impress programlarında Ekle - Yorum komutu yorum ekler.

Yazar ismi notun yaratıldığı tarih ve saat, not kutusunun altında görüntülenir.

Farklı yazarlar tarafından yapılan yorumlar farklı renkler alır. İsminizi girmek için - LibreOffice - Kullanıcı Verisi'ni seçin böylece bir yorum yazarı olarak görünebilir.

Açıklamayı Düzenle

Belgeye yazma iznine sahip her kullanıcı tüm yazarların notlarını düzenleyebilir ve silebilir.

Not kutusu aşağı ok simgesi barındırır. Notların silinmesi için bazı komutlar bulunan menüyü açmak için simgeyi tıklayın.

Geçerli notu, veya aynı yazar tarafından alınmış tüm notları, veya belgedeki tüm notları silmek için bir komut seçin.

Eğer metin belgesindeki yorum başka bir yazar tarafından yazıldı ise içerik menüsünde Yanıtla komutu bulunur. Bu komut yanıtlamak istediğiniz yoruma komşu yeni bir yorum ekler. Yorum sabitleyicisi her iki yorum için de aynıdır. Yeni yorum içerisinde yanıt metninizi girin. Belgenizi kaydedip diğer yazarlara gönderin böylece onlar da yanıt yazabilirler.

Tüm yorumları görüntülemek veya gizlemek için Görüntüle - Açıklamalar'ı kullanın.

Metin belgelerinin Bul ve Değiştir penceresinde aramalarınıza yorumları da katmayı seçebilirsiniz.

Metin belgelerinde yorumdan yoruma dolaşmak

İmleç bir not içinde olduğu zaman, sonraki nota atlamak için +Page Down kısayol tuşlarını kullanın, veya önceki nota atlamak için +Page Up tuşlarına basın.

İmleç normal metin içerisinde bulunduğu zaman, bir önceki veya bir sonraki not yer tutucusuna atlamak için yukarıda belirtilen tuşlara basın. Ayrıca dikey kaydırma çubuğu altındaki küçük Gezinti penceresini de kullanabilirsiniz.

Öneri Simgesi

Ayrıca tüm notların listesini görmek için Gezgini de kullanabilirsiniz. Gezginde notları silmek veya düzenlemek için, bir not ismi üzerindeyken sağ tıklayın.


Yorumları yazdırmak

Tüm metin belgeleriniz için yorumları yazdırma seçeneklerini değiştirmek için Araçlar - Seçenekler - LibreOffice Writer - Yazdır yolunu takip edin.

Çalışma sayfalarındaki yorumlar

Bir hücreye not iliştirdiğiniz zaman, bir belirtme çizgisi görüntülenir, ki burada not için metni girebilirsiniz. Hücrenin sağ üst köşesinde küçük bir kare hücre notunu işaretler. Notu kalıcı olarak görüntülemek için, hücreye sağ tıklayın ve Notu Göster komutunu seçin.

Bir notun özelliklerini değiştirmek için, örneğin arkaplan rengi, Notu Göster komutunu seçin, ve not üzerine sağ tıklayın (metin üzerine çift tıklamayın).

Gösterilen bir yorumu düzenlemek için, yorum metnine iki kere tıklayın. Kalıcı olarak gözükmeyen bir yorumu düzenlemek için, yorumu içeren hücreye sağ tıklayın ve daha sonra Yorum - Ekle seçin. yorum metninin biçimlendirmesini belirtmek için, düzenleme kipinde yoruma sağ tıklayın.

Bir notun konumunu veya boyutunu değiştirmek için, notun bir kenarını veya köşesini fare ile sürükleyin.

Bir notu silmek için, hücreye sağ tıklayın, sonra Notu Sil komutunu seçin.

Ayrıca Gezgin penceresinde bazı komutları seçebilmek için bir not ismi üzerine sağ tıklayabilirsiniz.

Hesap tablonuzdaki notların yazdırma seçeneklerini ayarlamak için, Biçim - Sayfa menü komutunu seçin, ve sonra Sayfa sekmesine tıklayın.

Not Simgesi

Impress içerisinde, her bir slayt için not sayfaları yazmak için Notlar görünümünü kullanmayı seçebilirsiniz. Ek olarak, slatlarınıza yorum eklebilirsiniz.