Sık Sık Kullanılan Düğmeler

İptal

İptal düğmesi hiçbir değişikliği kaydetmeden pencereyi kapatır.

Bitir

Bütün değişiklikleri uygular ve sihirbazı kapatır.

Araç çubukları

Bazı simgelerin yanındaki oklara tıklayarak bir araç çubuğu açılır. Bir araç çubuğunu taşımak için, araç çubuğu başlığına fareyle tıklayarak sürükleyin. Fare düğmesini bırakır bırakmaz araç çubuğu yeni konumunda kalır. Başlık çubuğundan başka bir konuma sürükleyin veya pencere kenarlarına doğru sürükleyin, araç çubuğu bu kenarda çerçeveye kilitlenir(docked). Araç çubuğu kapat pencere simgesine tıklayarak onu kapatın. Araç çubuğunu Görünüm - Araç Çubukları - (araç çubuğu ismi) menüsünden seçerek tekrar görünür yapın.

Döndürme düğmesi

  1. Sayısal alan, para birimi alanı, tarih alanı ve zaman alanı form denetimlerinde döndürme düğmesinin bir özelliğidir. Eğer "Döndürme Düğmesi" aktif ise, alanda karşılıklı yönleri işaret eden yatay veya dikey bir ok çifti sembolü gösterilir.

  2. Basic geliştirme ortamında bir döndürme düğmesi bir sayısal alan ile iki ok sembolünün oluşturduğu kontrolün ismidir.

Döndürme düğmesine bitişik sayısal alana değeri yazabilir veya yukarı ok aşağı ok tuşlarına basarak değeri ayarlayabilirsiniz. Klavyeden yukarı ok ve aşağı ok tuşlarına basarak değeri artırabilir veya azaltabilirsiniz. Azami ve Asgari değerleri ayarlamak için, sayfa yukarı (Page Up) ve sayfa aşağı (Page Down) tuşlarına basabilirsiniz.

Eğer döndürme düğmesine bitişik alanda sayısal değerler mevcutsa, ayrıca ölçüm birimi'de tanımlayabilirsiniz, örneğin, 1 cm veya 5 mm, 12 pt veya 2" gibi.

Dönüştür

Eğer iletişim boyunca bu düğmeye tıklarsanız, bu düğme İleri olarak isimlendirilir. İletişimin son sayfasında Dönüştür olarak isimlendirilir. Dönüştürme bu düğmeye tıklandıktan sonra gerçekleştirilir.

İçerik Menüsü

bir nesnenin kısayol (içerik) menüsünü etkinleştirmek için, önce nesneye fare düğmesiyle tıklayın, ve sonra . Bazı kısayol menüleri nesne seçili olmasa bile çağrılabilirler. Kısayol menüleri LibreOffice'da her yerde bulunurlar.

Sil

Seçili olan öğeyi veya öğeleri onaylama sonrasında siler.

Sil

Seçili olan öğeyi veya öğeleri onaylama olmaksızın siler.

Metrik

Giriş alanlarına farklı tipte ölçü birim değerleri girebilirsiniz. Varsayılan ölçü birimi inçtir. Fakat, eğer tam olarak 1 cm lik bir boşluk istiyorsanız "1cm" yazmalısınız. Ek birimler içeriğe uygun olarak kullanılabilir, örneğin, 12 noktalık aralık için "12pt" kullanabilirsiniz. Eğer yeni birimin değeri gerçekçi değilse, program önceden belirlenmiş bir maksimum veya minimum değer atar.

Kapat

İletişim öğesini kapatır ve bütün değişiklikleri kaydeder.

Kapat

İletişim öğesini kapatır.

Uygula

İletişim öğesini kapatmadan seçilmiş değeri değiştirir.

Küçült / Büyüt

İletişim penceresini girdi alanın boyutuna kadar küçültmek için Küçült simge düğmesine tıklayın. Bundan sonra çalışma sayfasında gerekli başvuru alanını işaretlemek kolaydır. Simgeler otomatik olarak Büyült simgesine dönüştürülür. İletişim penceresini tekrar orijinal boyutuna çevirmek için tıklayın.

İletişim penceresi siz çalışma sayfasında fareyle bir yere tıkladığınızda otomatik küçülür. Fare düğmesini bırakır bırakmaz iletişim tekrar eski haline döner ve sayfada işaretlediğiniz alan bir mavi çerçeve içinde gösterilir.

Simge

Küçült

Simge

Ekranı kapla

Önizleme Alanı

Geçerli seçimin önizlemesini gösterir.

Sonraki

İleri düğmesine tıklayın, ve Sihirbaz varsayılan ayarları kullanır ve sonraki sayfaya geçilir. Eğer son adımda iseniz, bu düğme Bitir düğmesi haline döner.

Pencere Düğmeleri

Sıfırla

Değiştirilen değerleri bir önceki değerlerine geri döndürür.

İptal et

Pencereyi kapatır ve değişiklikleri göz ardı eder.

Tamam

Tüm değişiklikleri kaydeder ve pencereyi kapatır.

Reset

Resets changes made to the current tab to those applicable when this dialog was opened.

Başa Al

Geçerli sekmede yapılmış değişiklikleri temizler ve iletişim açıldığında uygulanabilir olan özellikleri ayarlar İletişim penceresini kapattığınız zaman bir onaylama sorgusu görüntülenmez.

Başa Al

Değiştirilmiş değerleri varsayılan değerlerine geri çevirir.

Uyarı Simgesi

Bir onay sorgusu görüntülenmez. Eğer onay iletişimini Tamam düğmesiyle kabul ederseniz bütün değişiklikler eski varsayılan değerlerine çevrilirler.


Standart

İletişim penceresinde görüntülenen değerleri varsayılan kurulum ayarlarına geri çevirir.

Uyarı Simgesi

Varsayılanlar geri yüklenmeden önce bir onaylama sorgusu görüntülenmez.


Geri

İletişimde önceki adımda yapılmış olan ayarlar görüntülenir. Geçerli ayarlamalar değişmeden kalır. Bu düğme sadece sayfa iki ve sonrasındaki sayfalarda etkin olabilir.

Seçenekler

İlave seçenekleri görüntüleyen pencereyi açmak için Seçenekler düğmesine tıklayın

Aşağıdaki fonksiyonlara bakın:

Arama düzenli ifadeleri destekler. Örneğin, "all" ve kendisinden sonra herhangi bir karakteri içeren ilk konumu bulmak için "all.*" girebilirsiniz. Aynı zamanda bir düzenli ifade olan metni aramak için, her bir karakterden önce \ kullanmalısınız. - LibreOffice Calc - Hesapla içerisinden düzenli ifadelerin otomatik değerlendirilmesi açıp kapatabilirsiniz.

Eğer bir hata oluşursa, fonksiyon bir mantıksal veya sayısal değer döndürür.

(Bu komuta sadece kısayol menüsü) ile ulaşılabilir.

Bir araca çift tıklayarak, birden fazla görev için kullanabilirsiniz. Aracı tek tıklamayla çağırırsanız, görevin tamamlanmasından önceki son seçimi geri çevirir.

Bir denetim hakkında daha fazla bilgi almak için, Shift+F1 tuşuna basın ve fareyle üzerine işaret edin.

Options dialog buttons

OK

Save the changes in the page and close the Options dialog.

Cancel

Close the Options dialog and discard all changes done.

Reset

Resets changes made to the current tab to those applicable when this dialog was opened.

Uyarı Simgesi

Some options cannot be reset once edited. Either edit back the changes manually or click Cancel and reopen the Options dialog.