Koşullu Biçimlendirme Uygulanması

Biçim - Koşullu Biçimlendirmemenü komutunun kullanılmasıyla, açılan iletişim her hücre koşul tanımlamanıza izin verir, ki bu koşullar oluştuğunda seçilmiş hücrelere gene sizin tanımlayacağınız özel biçemler uygulanır.

Uyarı Simgesi

Koşullu biçimlendirme uygulamak için, Otomatik Hesaplama etkin olmalıdır. Araçlar - Hücre içeriği - Otomatik Hesapla (Otomatik Hesaplama etkin olduğu zaman komutun yanında bir onay işareti görürsünüz).


Koşullu biçimlendirme ile, yapabilirsin, örneğin ortalama toplamları aşan tüm toplamları vurgulayabilirsiniz. Toplamlar değişirse, biçimlerde elle biçim ayarlaması yapılmaksızın, karşılık gelen biçimlere değişir.

Durumları Tanımlamak İçin

 1. Koşullu biçimlendirme uygulamak istediğiniz hücreleri seçin.

 2. Biçim - Koşullu Biçimlendirmemenüsünü seçin.

 3. İletişim kutusuna şart(lar)ı girin. İletişim detaylı olarak LibreOffice Yardım'ında açıklanmıştır, ve aşağıda bir örnek verilmiştir.

Duruma Bağlı Biçimlendirme Örneği: Ortalama Değerin Üstündeki/Altındaki Toplamların Vurgulanması

Adım1: Sayı Değerlerini Oluştur

Tablolarınızda bazı değerlere özel vurgular vermek isterseniz. Örneğin, bir ciro tablosunda ortalamanın üstünde olan değerleri yeşil ve ortalamanın altında olan ciro miktarlarını kırmızı renk ile gösterebilirsiniz. Bu işlem koşullu biçimlendirme ile mümkündür.

 1. Hepsinden önce, bir kaç farklı değer olan bir tablo hazırlayın. Bu testiniz için rastgele sayılardan bir tablo oluşturabilirsiniz:

  Hücrelerin birinde =S_SAYI_ÜRET() formülünü girin, 0 ile 1 arasında rastgele sayılar elde edeceksiniz. 0 ile 50 arasında tam sayılar isterseniz, =TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*50) formülünü girin.

 2. Rastgele sayıların satırını yaratmak için formülü kopyalayın, Seçili hücrenin alt sağ köşesine tıklayın ve istediğiniz hücre aralığı seçilene kadar, sağa doğru sürükleyin.

 3. Yukarıda anlatılan yolla, rastgele sayılardan daha fazla satır oluşturmak için, en sağdaki hücrenin sağ alt köşesinden aşağıya doğru sürükleyin.

2.Adım: Hücre Biçemlerini Tanımla

Takip eden adım ortalamanın üstündeki tüm ciro değerlerine bir hücre biçemi ve ortalamanın altındakilere de başka bir hücre biçemi uygulanmasıdır. Devam etmeden önce Biçemler penceresinin açık olduğundan emin olun.

 1. Boş bir hücreye tıklayın ve kısayol menüsünden Hücreleri Biçimlendir komutunu seçin.

 2. Hücre Biçemi iletişim penceresinde Arkaplan sekmesinde, bir arkaplan rengi seçin. Tamam düğmesine tıklayın.

 3. Biçemler penceresinde, Seçimden Yeni Biçem simgesine tıklayın. Bu örnek için, Biçem Adı "Üstte".

 4. İkinci biçemi tanımlamak için, bir boş hücreye tıklayın ve yukarıda tarif edildiği gibi devam edin. Hücre için farklı bir arkaplan rengi ve farklı bir isim atayın (bu örnek için, "altta").

3. Adım: Ortalama Hesapla

Özel örneğimizde, rastgele sayıların ortalamasını hesaplıyoruz. Sonuç bir hücreye yerleştirilir.

 1. İmleci boş bir hücreye getirin, örneğin, J14, Ekle - İşlev'i seçin.

 2. ORTALAMA fonksiyonunu seçin. Bütün rastgele sayıları seçmek için fareyi kullanın. İşlev Sihirbazı bölgeyi kapladığı için bütün aralığı göremezseniz,Küçült / En yüksek simgesine tıklayarak geçici olarak iletişim penceresini küçültebilirsiniz.

 3. Fonksiyon Sihirbazını TAMAM'a tıklayarak kapatın.

4. Adım: Hücre Biçemlerini Uygula

Şimdi çalışma sayfasına koşullu biçimlendirme uygulayabilirsiniz:

 1. Rastgele sayılar içeren bütün hücreleri seçin.

 2. Karşılık gelen iletişimi açmak için, Biçim - Koşullu Biçimlendirme menü komutunu seçin.

 3. Şartı şu şekilde tanımlayın: Eğer Hücre değeri J14'den az ise hücre biçemi "altta", eğer hücre değeri J14 hücresinin değerinden büyük veya eşitse hücre biçemi "Üstte" biçimi.

5. Adım: Hücre Biçemlerini Kopyala

Daha sonra diğer hücrelere koşullu biçimlendirme uygulamak için:

 1. Koşullu biçimlendirme atanacak hücrelerden birine tıklayın.

 2. Hücreyi panoya kopyalayın.

 3. Aynı biçemleri alacak hücreleri seçin.

 4. Düzenle - Özel Yapıştır menüsünü seçin. Özel Yapıştır iletişim penceresi görünür.

 5. Seçim alanında, sadece Biçimler kutusunu işaretleyin. Diğer bütün onay kutuları işaretsiz olsun. Tamamdüğmesine tıklayın.