Diğer Çalışma Sayfalarına Başvurular

Bir çalışma sayfası hücresinde, bir başka çalışma sayfasındaki hücreye başvuru gösterebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir başka belgedeki bir hücreye bu belge kaydedilmiş haldeyse, bir başvuru yapılabilir.

Başka Belgedeki Hücreye Başvuru

 1. Yeni ve boş bir hesap tablosu açın.

 2. Bir örnek olarak, Çalışma sayfası1 deki A1 hücresine aşağıdaki formülü girin.

  =Sheet2.A1

 3. Hesap tablosu altındaki bölgede Çalışma Sayfası2 sekmesine tıklayarak, İmleci A1 hücresine yerleştirin ve hücreye bir sayı veya metin girin.

 4. Eğer Çalışma sayfası1'e geri dönerseniz, A1 hücresinde aynı içeriği göreceksiniz. Çalışma sayfası2.A1 içerikleri değiştiğinde, Çalışma sayfası1.A1 içerikleri de değişir.

Başka Belgedeki Hücreye Başvuru

 1. Varolan bir belgeyi yüklemek için, Dosya - Aç'ı seçin.

 2. Yeni bir hesap tablosu açmak için, Dosya - Açmenüsünü seçin. İmleci dış veri almak istediğiniz hücrenin üzerine yerleştirin ve formül girişine başlamak isteğinizi gösteren, eşittir (=) işareti girin.

 3. Şimdi yüklemiş olduğunuz dosyaya geri dönün. Verisini yeni belgeye eklemek istediğiniz hücreye tıklayın.

 4. Yeni hesap tablosuna geri dönün, giriş satırında LibreOffice Calc'ın sizin için nasıl bir formül ilave etmiş olduğunu göreceksiniz.

  Bir başka belgedeki hücreye başvuru tek tırnak karakterleri içinde hesap tablosunun adını içerir, sonra bir diyez #, sonra gene çift tırnaklar içinde bu belgedeki çalışma sayfasının adı, noktadan sonra hücrenin adı ile gösterilir.

 5. Formulü yeşil tamam işaretine tıklayarak onaylayın.

 6. Eğer etkin hücrenin sağ altındaki doldurma tutamağı ile sürüklerseniz, LibreOffice bitişik hücrelere karşılık gelen başvuruları otomatik olarak yerleştirecektir. Sayfa isminin mutlak bir referans olması nedeniyle, ismin önüne "$" yerleştirilir.

Eğer bu formülde diğer belgenin adını kontrol ederseniz, URL formunda yazılmış olduğunu fark edeceksiniz. Bu İnternet üzerinden bir site adresi de girebileceğiniz anlamına gelir.