İşlev Sihirbazı

İşlev sihirbazı 'nı açar, sihirbaz etkileşimli olarak formül oluşturmanıza yardım eder. Formülün nereye ekleneceğini belirtmek için, sihirbazı başlatmadan önce, hücre veya hücre aralığını seçin.

Bu komuta erişmek...

Choose Insert - Function.

+F2

Formül Çubuğu üzerine, tıklayın

Simge

İşlev Sihirbazı


Not Simgesi

OASIS web sitesinden, ODFF (OpenDocument Biçim Formül) biçiminin tam bir spesifikasyonunu indirebilirsiniz.


İşlev Sihirbazı iki sekmelidir: İşlevler sekmesi formüllerin oluşturulması için kullanılır, ve Yapı sekmesi oluşturulmuş formülün denetlenmesi için kullanılır.

İşlevler Sekmesi

Ara

Fonksiyon adının bir parçasını ara.

Sınıf

Kategorilere ayrılmış olarak tüm işlevleri listeler. Aşağıdaki liste kutusunda ilgili işlevleri görmek için bir kategori seçin. Kategorisine bakmaksızın, bütün işlevleri alfabetik sıralama ile görmek için, "Tümü" nü seçin. "Son kullanılan" yakın zamanda kullandığınız işlevleri listeler.

Kategoriler ve İşlevler Listesine göz atabilirsiniz

İşlev

Seçilmiş olan kategoride bulunan işlevleri görüntüler. Bir işlev seçmek için çift tıklayın. Tek tıklama kısa bir işlev tanımı görüntüler.

Dizi

Seçilmiş olan işlevin hücre aralığına dizi formülü şeklinde yerleştirilmesini belirler. Dizi formülleri çoklu hücrelerde çalışır. Dizideki her hücre aynı formülü içerir, hücreler formül matrisinin parçalarıdır.

Dizi seçeneği, +Shift+Enter kısayol tuşu ile uygulanan komutla aynıdır. Bu kısa yol formülerin girilmesinde ve onaylanmasında kullanılan yoldur. Formül { } köşeli ayraçları içinde gösterilir ve hücreye dizi formülü olarak eklenir.

Not Simgesi

İki boyutlu diziler azami 128 x 128 hücreli olabilirler.


Bağımsız Değişken Giriş Alanları

Bir işlevi çift tıkladığınız zaman, bağımsız değişken girdi alan(lar)ı iletişim penceresenin sağ tarafında görünür. Bir hücre başvurusunu bağımsız değişken olarak seçebilmek için, hücre üzerine tıklayın veya çalışma sayfası boyunca sol tuşa basılı tutarken fareyi sürükleyin. Giriş alanına doğrudan karşılık gelen, sayısal değerler hücre gösterimleri ve diğer değerleri de girebilirsiniz. Tarih girişleri alanları kullanılırken, doğru biçimde giriş yaptığınızdan emin olun. Tamam düğmesine basarak formülünüzü çalışma sayfası hücresine eklersiniz.

Küçült / Büyüt

İletişim penceresini girdi alanın boyutuna kadar küçültmek için Küçült simge düğmesine tıklayın. Bundan sonra çalışma sayfasında gerekli başvuru alanını işaretlemek kolaydır. Simgeler otomatik olarak Büyült simgesine dönüştürülür. İletişim penceresini tekrar orijinal boyutuna çevirmek için tıklayın.

İletişim penceresi siz çalışma sayfasında fareyle bir yere tıkladığınızda otomatik küçülür. Fare düğmesini bırakır bırakmaz iletişim tekrar eski haline döner ve sayfada işaretlediğiniz alan bir mavi çerçeve içinde gösterilir.

Simge

Küçült

Simge

Ekranı kapla

İşlev sonucu

Bir işlevin değişkenlerini girdiğiniz anda, sonuç hesaplanır. Bu ön görünüm, verilen değişkenler ile işlevin sonucunun ne olacağı hakkında sizi bilgilendirmek içindir. Eğer bağımsız değişkenler bir hataya neden oluyorsa, hata kodu karşılğı da görüntülenir.

Girilmesi gerekli olan değişkenlerin isimleri koyu olarak görüntülenir.

f(x) (seçilmiş işleve bağlıdır)

İşlev Sihirbazı'nın ikincil seviyesine ulaşmanızı sağlar. Böylece İşleviniz içine bir değer ya da referans yerine başka bir işlev yerleştirebilirsiniz.

Bağımsız Değişken/Parametre/Hücre başvurusu (seçilmiş işleve bağlıdır)

Görüntülenen metin alanları seçilmiş işlevinize bağımlıdır. Değişkenleri, doğrudan olarak değişken alanlarına girebileceğiniz gibi, sayfanızda hücreleri tıklayarak da seçebilirsiniz.

Sonuç

Hesaplamanın sonucunu veya bir hata iletisini görüntüler.

Formül

Oluşturulan formülü görüntüler. Girdilerinizi doğrudan burada yazın veya sihirbazı kullanarak formülü oluşturun.

Geri

Odağı formül bileşenlerine geri kaydırır.

Öneri Simgesi

Çeşitli işlevler içeren kompleks bir formülden sadece bir işlevi seçmek için, formül penceresinde görünen işlevin üzerine çift tıklayın.


İleri

Formül bileşenleri penceresinde ileriye doğru ilerlemeyi sağlar. Bu düğme formüllere işlev atamakta da kullanılabilir. Eğer işlevi seçip ileri düğmesine tıklarsanız seçim formül penceresinde görüntülenir.

Öneri Simgesi

Seçim penceresinde bir işleve çift tıklanırsa, işlev Formül penceresine aktarılır.


Tamam

Formül Sihirbazını sonlandırır ve formülü seçilen hücrelere iletir.

İptal

Pencereyi formülü oluşturmadan kapatır.

Yapı sekmesi

Bu sayfada işlevlerinizin yapısını görebilirsiniz.

Not Simgesi

İşlev Sihirbazı'nı içinde formül bulunan bir hücre üzerindeyken başlatırsanız, Yapı sekmesi açılır ve geçerli formülün bileşenleri gösterilir.


Yapı

işlevin yapısal görünümünü görüntüler. Elemanların önündeki artı ve eksi işaretine basarak görüntüleyip gizleyebilirsiniz.

Not Simgesi

Mavi noktalar doğru olarak girilmiş değişkenleri temsil eder. Kırmızı noktalar yanlış veri tiplerini temsil eder. Örneğin TOPLAM işlevinde değişkenlerden biri metin olarak girilmişse, bu giriş kırmızı olarak vurgulanır. TOPLAM sadece sayısal girişlere izin vermektedir.