Stosowanie filtrów

Filtry zwykłe i zaawansowane umożliwiają pracę na określonych, odfiltrowanych wierszach (rekordach) zakresu danych. Arkusze kalkulacyjne LibreOffice udostępniają kilka metod stosowania filtrów.

  1. Jednym ze sposobów wykorzystania funkcji Autofiltr jest szybkie ograniczenie wyświetlanych rekordów do tych, które posiadają identyczną zawartość pola danych.

  2. W oknie dialogowym Filtr standardowy można także zdefiniować zakresy, które zawierają wartości w określonych polach danych. Używając standardowego filtru, można za pomocą operatorów logicznych I oraz LUB połączyć do trzech warunków.

  3. Pole Filtr zaawansowany pozwala wprowadzić do ośmiu kryteriów filtrowania. Filtry zaawansowane umożliwiają wprowadzanie kryteriów bezpośrednio do arkusza.

Ikona wskazówki

Aby usunąć filtr, tak aby wszystkie komórki były znów widoczne, kliknij wewnątrz obszaru, w którym zastosowano filtr, a następnie wybierz opcję Dane - Filtr - Wyczyść filtr.


Ikona notatki

Po wybraniu wielu wierszy w obszarze, w którym zastosowano filtr, do zaznaczenia mogą należeć zarówno wiersze widoczne, jak i wiersze ukryte przez filtr. W przypadku zastosowania formatowania lub usunięcia wybranych wierszy, czynność ta będzie miała wpływ jedynie na wiersze widoczne. Wiersze ukryte pozostają bez zmian.


Ikona notatki

Jest to przeciwieństwo wierszy, które zostały ukryte ręcznie za pomocą polecenia Format - Wiersze - Ukryj wiersze. Ukryte ręcznie wiersze są usuwane w momencie usunięcia sekcji, która je zawiera.