Indeksid ja astendajad

Siin on toodud põhiteave LibreOffice Math'i indeksite ja astendajate kohta. Kirjeldatud näidete proovimine aitab paremini mõista käsitletud teemade olemust. (Jutumärgid tekstis on ainult rõhutamiseks ja ei ole valemite osad.)

Astendajat kuvatakse indeksi kohal, vasakjoondatuna baasmärgi suhtes. Proovi näiteid a_2^3 või a^3_2. Järjekord pole oluline. Tähiste '_' ja '^' asemel võib kasutada koode 'sub' ja 'sup'.

Paraku ei ole käesolevas versioonis enam võimalik kasutada järgnevaid avaldisi:

a_2_3

a^2^3

a_2^3_4

Iga üla- või alaindeksi määraja mõjub ainult ühekordselt. Soovitud tulemuse saamiseks tuleb kasutada sulgude abil rühmitamist. Järgnevad näited illustreerivad seda:

a_{2_3}

a^{2^3}

a_2^{3_4}

a_{2^3}^{4_5}

Nõuande ikoon

Teistes valemiredaktorites mõjuvad koodid "_" ja "^" ainult järgmisele märgile ("a_24" muudab indeksiks ainult numbri "2"), LibreOffice Mathis aga mõjub see kogu arvule (nimele, tekstile). Indeksite jada koostamiseks tuleks koostada selline avaldis: a_2{}^3 või a^3{}_2


Tensorite kirjutamiseks pakub LibreOffice Math mitmeid võimalusi. Lisaks koodile "R_i{}^{jk}{}_l", mis on tavaline teistes rakendustes, võib kasutada ka teisi variante, näiteks "R_i{}^jk{}_l" ja "{{R_i}^jk}_l".

Märgist vasakul asuvad üla- ja alaindeksid võivad olla paremale joondatud. Selleks kasutatakse koode "lsub" ja "lsup". Need on sama toimega nagu "sub" ja "sup", kuid indeksid paigutatakse märgist vasakule. Vaata ka "a lsub 2 lsup 3".

Reeglid, mis käsitlevad sulgude kasutamise vajadust ja ühetähenduslikkust, jäävad samaks. Põhimõtteliselt võib seda saavutada koodiga {}_2^3 a.

Märkuse ikoon

Koodid "sub" ja "sup" on samaväärsed koodidega "rsub" ja "rsup".


Koodide "csub" ja "csup" abil saab kirjutada üla- ja alaindekseid otse märgi kohale või alla. Näide: "a csub y csup x". Võimalikud on ka indeksite ja astendajate kombinatsioonid: "abc_1^2 lsub 3 lsup 4 csub 55555 csup 66666".

Üla- ja alaindekseid saab lisada enamikule unaarsetele ja binaarsetele tehetele. Kaks näidet: "a div_2 b a<csub n b +_2 h" ja "a toward csub f b x toward csup f y".

Hoiatav ikoon

Pea meeles, et nende näidete sisestamisel konsooliaknasse tuleb kõikide märkide vahele jätta tühikud.