Sulud ja rühmitamine

Märkus: jutumärke kasutatakse näidetes rõhutamiseks ja need ei kuulu valemite sisu ega koodi juurde.

Hoiatav ikoon

Valemite sisestamisel konsooliaknasse pea meeles, et korrektse struktuuri tagamiseks on sageli vaja kasutada tühikuid.


Looksulge "{}" kasutatakse avaldiste rühmitamiseks. Näiteks "sqrt {x * y}" on kogu korrutise ruutjuur x*y, aga "sqrt x * y" on x-i ruutjuur, mis on korrutatud y-ga. Looksulud ei võta valemis ruumi.

Noolsulud sisestati varem elementide paneeli kaudu või otse konsooliaknas kujul "left lbrace <?> right rbrace". Nüüd saab vasaku ja parema noolsulu sisestada ka käskudega "lbrace" ja "rbrace", koos metamärkidega või ilma nendeta.

Kokku on võimalik kasutada kaheksat (8) tüüpi sulge. "ceil"- ja "floor"-tüüpi sulge kasutatakse tihti argumendi üles- või allapoole ümardamiseks lähima täisarvuni: "lceil -3,7 rceil = -3" või "lfloor -3,7 rfloor = -4".

Tehtesulud (noolsulud püstjoonega nende vahel) on tavalised füüsikavalemites: "langle a mline b rangle" või "langle a mline b mline c over d mline e rangle". Püstjoone kõrgus ja paigutus vastab alati ümbritsevate sulgude suurusele.

Kõik sulud on mõeldud kasutamiseks paaridena. Sulgudel on teatud ühised omadused:

Kõigil sulutüüpidel on sama rühmitamisfunktsioon, mida on kirjeldatud looksulgude '{}' jaoks.

Kõik sulud, ka nähtavad, võivad sisaldada tühja rühma. Seega sulud ei pruugi avaldist tingimata sisaldada.

Sulgude suurust ei reguleerita vastavalt nendes sisalduvale avaldisele. Kui soovid näiteks avaldises "( a over b )" reguleerida sulge vastavalt a-le ja b-le, tuleb sisestada ka koodid "left" ja "right". Avaldise "left(a over b right)" sisestamisel saavad sulud õige suuruse. Kui sulud ise moodustavad aga osa avaldisest, mille suurust muudetakse, kaasatakse need suuruse muutmisse: "size 3(a over b)" ja "size 12(a over b)". Sulgude ja avaldise suuruse suhe ei muutu.

Kuna koodid "left" ja "right" muudavad sulu unikaalseks, siis võib nende argumendiks olla iga sulg, võimalik on paigutada parempoolseid sulge vasakule ja vasakpoolseid paremale. Sulu asemel võib kasutada argumenti "none", mis tähendab, et sulgu ei näidata ja ruumi sellele ei reserveerita. Antud meetodi abil saab luua järgnevaid avaldisi:

Koodidele "left" ja "right" laienevad samad reeglid, mis teistele sulgudele: need töötavad samuti rühmitajatena ja võivad sisaldada tühja avaldist.

Paariliseta sulgude, üksikute sulgude ja vahetatud parempoolsete ja vasakpoolsete sulgude kombinatsioone kasutatakse tihti matemaatilistes avaldistes. Järgnev valem annab sisestamisel veateate:

Koodide "left" ja "right" kasutamine muudab valemi LibreOffice Mathi jaoks korrektseks: "left [2, 3 right )". Paraku ei ole sulud nüüd fikseeritud suurusega, kuna need kohanduvad argumendiga. Üksiku sulu määramine on pisut tülikas. Seetõttu saabki luua üksikuid sulge fikseeritud suurusega, kui sisestada tavalise sulu ette "\" (tagurpidi kaldkriips). Need sulud käituvad nüüd tavalise sümbolina ja neil ei ole enam sulgude funktsionaalsust, see tähendab, et need ei tööta enam rühmitajatena ja nende paigutus sõltub teistest sümbolitest. Proovi "size *2 \langle x \rangle" ja "size *2 langle x rangle".

Järgnevalt täielik ülevaade:

Nii saab ülaltoodud näite intervalli koostada LibreOffice Math'is ilma probleemideta: \[2", "3\) või "\]2", "3\[ (Märkus: jutumärgid on kirje osa.)

Märkuse ikoon

Jutumärkide sisestamiseks tuleb kasutada klahve Shift+2 ja mitte trükitehnilisi jutumärke. Üldiselt käsitletakse kirjavahemärke (nagu koma antud näites) kui teksti. Ehkki on võimalik kirjutada ka "\[2,~3\)", on ülaltoodud näide eelistatav. Selles näites tähendab "fikseeritud suurus" alati, et sulgude suurus sõltub kasutatava fondi suurusest.


Rühmade põimimine üksteise sisse toimub üldiselt probleemideta. Valemis hat "{a + b}" kuvatakse sümbolit "katus" lihtsalt "{a + b}" keskkoha kohal. Samuti töötavad "color red lceil a rceil" ja "grave hat langle x * y rangle" nii, nagu eeldatud. Viimase valemi tulemust võib võrrelda valemiga "grave {hat langle x * y rangle}". Need atribuudid ei konkureeri, vaid kombineeruvad.

Pisut erinev on olukord võistlevate või üksteist mõjutavate atribuutide puhul. Seda juhtub kaunis sageli. Näiteks, mis värvi on b avaldises "color yellow color red (a + color green b)", või kui suur on b avaldises "size *4 (a + size /2 b)"? Kui baassuurus on 12, on b siis 48, 6 või isegi 24 punkti suur (suuruste kombinatsioon)? Järgnevad on põhilised eristamise reeglid, mida järgitakse ka edaspidi toodud näidetes. Üldjoontes kehtivad need reeglid kõikidele toimingutele rühmadega. Nähtav efekt on sellel ainult fondi atribuutide, nagu "bold", "ital", "phantom", "size", "color" ja "font", korral:

Märkuse ikoon

"color ..." ja "font ...", samuti "size n" (n on arv) tühistavad eelneva sama tüüpi koodi


Märkuse ikoon

koodides "size +n", "size -n", "size *n" ja "size /n" on atribuutide efektid kombineeritud,


Märkuse ikoon

"size *2 size -5 a" määrab suuruseks kahekordse algsuuruse miinus 5


Märkuse ikoon

"font sans ( a + font serif b)"


Märkuse ikoon

"size *2 ( a + size /2 b )"


Nõuande ikoon

Valemi suuruse muutmiseks tuleb kasutada koodi "size +" või -,*,/. Ära kasuta "size n". Esimesi saab hõlpsasti kasutada igas kontekstis. Neid saab kopeerida teistesse kohtadesse kopeeri-aseta käskudega ja tulemus jääb alati samaks. Enamgi veel, sellised avaldised käituvad baassuuruse muutmisel paremini kui "size n". Kui kasutada ainult "size *" ja "size /" (näiteks "size *1.24 a või size /0.86 a"), siis valemi proportsioonid säiluvad.


Nõuande ikoon

Näited (baassuurus on 12 ja indeksite kõrgus 50%):


Nõuande ikoon

Koodid "size 18 a_n" ja "size *1.5 a_n" annavad täpselt sama suurusega valemi.


Nõuande ikoon

Teises kontekstis on see erinev: "x^{size 18 a_n}" ja "x^{size *1.5 a_n}"


Nõuande ikoon

Võrdluseks toome näited size +n. Need on sarnase välimusega:


a_{size 8 n}

a_{size +2 n}

a_{size *1,333 n}

Nõuande ikoon

Järgnevad näited ei näe paraku samasugused välja:


x^{a_{size 8 n}}

x^{a_{size +2 n}}

x^{a_{size *1,333 n}}

Nõuande ikoon

Pane tähele, et kõik n-id on siin erineva suurusega. Suurus 1,333 tuleb suhtest 8/6, soovitud suuruse suhtest indeksi vaikimisi suurusesse 6. (Indeksi suurus on 50% baassuurusest 12)