Tisk na řádkový rejstřík

Registr

Soutisk nebo též tisk na řádkový rejstřík je typografický termín používaný v oboru tisku. Označuje shodný otisk řádků v oblasti textu na přední a zadní straně listů v knihách, novinách a časopisech. Tento způsob usnadňuje čtení, protože při něm nevznikají šedé plochy mezi řádky. Termínem soutiskové čáry jsou označeny případy, kdy je výška všech přilehlých řádků v textových sloupcích stejná.

Pokud jsou odstavce, stránky nebo styly odstavců a stránek definovány s tiskem na řádkový rejstřík, bude úpatí řádek zarovnáno tak, aby odpovídalo svislé mřížce řádek ve stylu odstavce určeného jako referenční styl. Mezi odstavce definované s dodržením řádkového rejstříku je nyní možné na stránky s více sloupci vložit například odstavce s jinou velikostí písma nebo obrázky, a úpatí sousedících řádků ve všech soutiskových odstavcích zůstane zarovnáno na stejnou výšku.

Nastavení dokumentu pro tisk na řádkový rejstřík

  1. Vyberte celý dokument.

  2. Zvolte Formát - Stránka - Stránka.

  3. V části Řádkový rejstřík zaškrtněte pole Aktivovat a klepněte na OK.

Pokud nenastavíte jinak, všechny odstavce v dokumentu budou tisknuty s řádkovým rejstříkem.

Vynechání odstavců z tisku na řádkový rejstřík

  1. Udělejte jedno z následujícího:

    Vyberte všechny odstavce, které si přejete vyjmout, a zvolte Formát - Odstavec - Odsazení a rozestupy.

    Open the Styles window, click the Paragraph Style you want to exempt, right-click that style, choose Modify. In the dialog, click the Indents & Spacing tab.

  2. V části Řádkový rejstřík zrušte zaškrtnutí pole Aktivovat.