Slayt Gösterisi Uzaktan Kumandası – Impress Uzaktan Kumanda Kılavuzu

LibreOffice Impress Remote is an open-source application available for the Android and iOS operating systems, which lets you control LibreOffice Impress slideshows with a mobile device.

Impress Uzaktan Kumanda Simgesi

Impress Uzaktan Kumanda, slayt küçük resimlerini ilgili notları aşağıda göstererek cihaz ekranında görüntüler. Sunumda ileriye veya geriye gitmek için parmağınızı ekrana getirin. Daha kolay sunum dinamiği için istediğiniz bir slayta doğrudan atlamak için bir mozaik slayt da görüntüleyebilirsiniz.

Mobil aygıt ile LibreOffice Impress sunumu çalıştıran bilgisayar arasındaki bağlantı Bluetooth veya ağ bağlantısı ile yapılabilir.

Impress Uzaktan Kumanda Özellikleri

Impress Uzaktan Kumanda sunum sırasında dolaşırken slaytlarınızı kontrol etmenize imkan veren çok yararlı bir uygulamadır. Ana özellikleri şöyle sayılabilir:

Gereksinimler:

Bilgisayar

Taşınabilir cihaz:

Impress Remote uygulaması mobil cihazınıza indiriliyor ve kuruluyor.

Impress Remote Uygulamasını Google Play Mağazası veya Apple Uygulama Mağazası'nda “Impress Remote” olarak arayın ve gelen sonuçlardan The Document Foundation (TDF) tarafından yüklenmiş olan uygulamayı indirin. İndirme işlemi bittikten sonra mobil cihazlarınıza diğer uygulamalar gibi kurulum yapabilirsiniz.

Impress Remote Ayarları

With Impress Remote enabled in the mobile device and in the Computer page, access the Setting page by tapping the right corner of the screen. The following settings are available:

Bilgisayar mobil cihaza bağlanıyor.

Bluetooth'u hem aygıtta hem de bilgisayarda etkinleştirin ve eşleştirin. Bluetooth'u nasıl etkinleştireceğinizi bir Bluetooth tanımlayıcıyı ayarlamayı ve cihazları eşleştirmeyi öğrenmek için cihazınızın ve bilgisayarınızın işletim sisteminin talimat kılavuzlarına bakın. Eşleştirme yapıldıktan sonra, mobil cihaz sunumu kontrol etmeye hazırdır.

Alternatif olarak bilgisayar ve mobil cihazınız aynı ağ bağlantısı içerisinde olmak koşuluyla kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden de bağlanabilirsiniz.

Enabling Impress Remote control in LibreOffice Impress

Impress Slayt gösterisini çalıştırmak için Impress uygulamasının mobil cihaz tarafından kontrolüne izin vermeniz gerekmektedir. Adımları takip ediniz:

  1. LibreOffice Impress'i açın.

  2. Go to Tools – Options – LibreOffice Impress – General. You should see the screen depicted in the figure below.

  3. Sunum ayarlarından Uzaktan kontrol etkin onay kutusunu işaretleyin ve TAMAM'a tıklayın.

LibreOffice Impress'i kapatın ve yeniden başlatın.

Impress Genel Ayarlar Sayfası

Sunum kontrolü:

Öneri Simgesi Bir slayt gösterisi yürütmeden önce yukarıda belirtildiği gibi mobil cihazdan ekran tasarrufu ve ekran kilidini devre dışı bırakın. Ekranı açıkken şovun süresi için mobil cihazın yeterli batarya gücüne sahip olduğundan emin olun.

  1. Hem cihazın, hem de bilgisayarın Bluetooth veya ağ bağlantısı ile eşleştirildiğinden emin olun.

  2. Göstermek istediğiniz sunuyu LibreOffice Impress ile açın.

  3. Impress Uzaktan Kumanda uygulamasını mobil cihazda açın ve bilgisayarın Bluetooth Kimliğini seçin.

  4. Bilgisayarın adını tıkladığınızda, sunum slaytlarını Impress Uzaktan Kumanda notlar bölümüyle otomatik olarak yükleyecektir.

  5. Slaytları değiştirmek için parmağınızı mobil ekranda sola veya sağa kaydırın. Slayt notları mobil ekranın alt kısmındadır.

  6. İsteğe bağlı olarak, mobil uygulamadan her slaytın görüntüleme süresini tanımlamak için zamanlayıcıyı ayarlayın.

  7. Slaytlar, mobil cihazdaki ses seviyesi tuşlarıyla da değiştirilebilir. Etkinleştirmek için, Impress Uzaktan Kumanda'da ayarları açın ve ses seviyesi tuş eylemlerini etkinleştirin.

Bazı Impress Uzaktan Kumanda mobil ekran görüntüleri:

Impress Remote: initial thumbnail shown

Alternate mode: all slide thumbnails for direct selection or jumping. The current slide has a red selection cursor